„Je li teško postati SEO Copywriter?“ – često me pitaju.
“Ovisi”, odgovaram.
Ovisi o tomu koliko ste determinirani. Koliko ste voljni uložiti vremena, novca, živaca…. najviše koliko ste voljni uložiti svog starog sebe u korist novog, neprepoznatljivog.
Kada sam tek počinjao, učio sam od osam do deset sati dnevno (da, dnevno) mjesecima.
Onda sam krenuo s pisanjem, analiziranjem, nadograđivanjem i čime sve ne, jer najgore što možete napraviti jest da ostanete u začaranom krugu vječitog učenika.
No, krenimo redom.
Što učiti ukoliko želite postati SEO Copywriter
Za početak, samim tim jer je SEO copywriting dio jedne oblasti koja se zove digitalni marketing, treba krenuti od osnova, a to je
- Digitalni marketing.
Na internetu možete naći bezbroj članaka, studija, online obuka i treninga, što besplatnih, što plaćenih, tako da je, uistinu, nepotrebno bilo koga isticati. Pogotovo jer se u digitalnom marketingu sve tako brzo mijenja.
Osim interneta koji vam može poslužiti kao izvor informacija, ukoliko ste u mogućnosti, nije loše pohađati neki od mnogobrojnih tečajeva digitalnog marketinga (pa i SEO Copywritinga), kako biste stekli uvid u jedan drugi način učenja i stjecanja znanja.
Osim digitalnog marketinga, pazite sad, morate naučiti:
- WordPress i
- Photoshop (ili Canvu, kao blažu inačicu alata za uređivanje slika).
WordPress je CMS koji vam omogućuje kreiranje web stranica i veoma je bitan alat ukoliko se želite baviti copywritingom.
Početak nove karijere
Nakon što ste uložili jedan dio svog života (i prijatelje zakinuli za prisustvo na svakodnevnoj kavi u omiljenom kafiću), dobili ste širu sliku o novoj profesiji te kreće
- Specijalizacija
Kao što sam na samom početku napisao, ukoliko ne želite biti vječni student, morate krenuti raditi, tj. pisati.
Budući da živimo u digitalnom dobu nikada nije bilo lakše krenuti s pisanjem nego sada (zamislite, ne tako davno, glavni alat pisaca bio je pisaći stroj).
Koraci koji će vas dovesti do nove karijere
Dakle, neizostavni i nadasve obvezni koraci koje morate poduzeti ukoliko želite postati SEO copywriter su:
- Kreiranje osobnog bloga
- Brandiranje istog kroz kanale društvenih mreža
- Brandiranje sebe te
- Potraga za prvim klijentom ili
- Potraga za tvrtkom koja će vas zaposliti
Pazite, gledajte dugoročno, stvarate svoju novu karijeru, shvatite to ozbiljno!
1. Kreiranje osobnog bloga
Uz malo novca, danas svi mogu imati svoj blog. Spomenuli smo poznavanje rada u WordPressu, a evo i zašto, kako biste mogli pokrenuti svoj osobni blog!
Zakupit ćete hosting, smisliti svoju domenu i kroz neko osnovno poznavanje rada u WordPress-u (možda je vrijeme da utipkate na tražilici YouTube-a „How to….“, mogli biste se iznenaditi koliko je jednostavno kreirati svoju web stranicu, pogotovo uz pomoć page buildera) početi s korakom broj 1.
Budući da ulazite na tržište rada u velikom stilu (pazite, imati svoj blog nije mala stvar, svaka čast), počet ćete se zanimati i za SEO, „majku“ SEO Copywritinga, no o SEO-u nekom drugom prilikom.
2. Brandiranje istog kroz kanale društvenih mreža
Facebook, Instagram, LinkdIn, Tweeter, Snapchat, Skype, YouTube kanal, itd. Vaš blog mora biti prisutan na svim ovim kanalima. Svaki vaš blog mora imati svoju objavu, ovisno o kanalu na kojem objavljujete, a objavljujete redovno i uredno.
Budite aktivni, informativni, možete isprva prosljeđivati i tuđe postove, a potom, stidno, no hrabro, krenite postavljati svoje postove. Koji su, naravno, povezani sa SEO copywritingom.
3. Brandiranje sebe
Uz brandiranje svog bloga, kreirat ćete i svoj imidž uporedo. Postat ćete pratitelj na desetke grupa na društvenim mrežama. Na početku pratite diskusije, objave, probleme s kojima se susreću članovi, a potom, kako budete stjecali znanje, postat ćete aktivni sudionik društvenih grupa.
4. Potraga za prvim klijentom
Kako budete sve dublje i dublje ulazili u područje SEO Copywritinga te kako iza sebe budete imali sve više i više napisanih kartica teksta, primijetit ćete da, osim rada u tvrtki, možete raditi i kao freelancer.
Postoji na desetke platformi koje okupljaju freelancere i one kojima trebaju usluge istih: Upwork, Iwriter, Guru, Freelancer te razne grupe na društvenim mrežama. Do vas je hoćete li svoje vrijeme ulagati u potragu za klijentima i raditi kao freelance ili slijedi zadnji korak,
5. Potraga za tvrtkom koja će vas zaposliti
Pazite, ovo je vrlo važan tip i ja sam na osnovu njega, na kraju krajeva, i dobio posao.
Nemojte čekati na oglas za posao, kreirajte sami svoj oglas za posao!
Vi sada imate svoj blog, imate na stotine sati rada na sebi, uhvatili ste se u koštac s digitalnim marketingom, pronašli svoju specijalnost, brandirali ste svoj blog, brandirali ste sebe – vi vrijedite!
Napravite istraživanje tvrtki u kojima biste željeli raditi, dođite do mailova njihovih odjela za ljudske resurse i pošaljite otvorenu prijavu za posao.
Ona će sadržavati sve informacije o vama, o vašem blogu, o vašim možebitnim klijentima, o vašim preporukama kako možete pomoći tvrtki sa svojim znanjem koje ste predočili kroz razne certifikate i diplome.
Pošaljite na mailove prvih deset tvrtki, pa potom još deset, možda još deset… na kraju će se ukazati prilika koju ste tražili.
Na kraju ćete pisati svoje iskustvo na svom blogu o tomu kako ste postali SEO Copywriter.
p.s.
Ukoliko ste pročitali ovaj tekst do kraja, zaslužili ste neki dodatak pa Vam prosljeđujem neke od izvora informacija koji su meni poslužili (i još služe, jer morate raditi svakodnevno na sticanju novog znanja) tijekom procesa učenja:
Web site-ovi (ne nužno ovim redom):
- https://diggitymarketing.com/blog/
- https://www.searchenginejournal.com/
- https://moz.com/blog
- https://neilpatel.com/blog/
- https://ahrefs.com/blog/
- https://backlinko.com/
- https://www.semrush.com/academy
Facebook grupe:
- https://www.facebook.com/groups/BalkanCopywriters/
- https://www.facebook.com/groups/1720559321573989/
- https://www.facebook.com/groups/seokruglistol/
- https://www.facebook.com/groups/drustvenimediji/
- https://www.facebook.com/groups/marketing.za.pocetnike/
- https://www.facebook.com/groups/googleadsuzkavu/
- https://www.facebook.com/groups/CopywriterCafe/
Knjige:
- Knjige iz marketinga, psihologije, kreativnog pisanja, growth hack knjige, bilo kakav vodič za copywritere, beletristiku, publicistiku, dakle, mnogo, mnogo čitanja…